Galeria inspiracji
Kominek to bardzo zindywidualizowany element wnętrza, trudno spotkać dwa zupełnie identyczne kominki, zwłaszcza biorąc pod uwagę ogromny wybór wkładów kominkowych, których budowa wymusza pewne dostosowania przy projektowaniu zabudowy kominka.
Oczywiście można wyróżnić kilka typoszeregów, do których da się zakwalifikować praktycznie każdy kominek. W tym dziale staramy się przybliżyć Państwu te klasyfikacje, podając kilka przykładowych informacji o każdej z nich, charakterystycznych cech oraz zdjęć.
Poniżej przedstawiamy podział kominków ze względu na styl wykonania.
Kominki nowoczesne
Ich kształty są bardzo zróżnicowane, na tyle, iż nie można w jednoznaczny sposób określić ścisłych cech, którymi mógłby się charakteryzować. Ogólnie kominki nowoczesne nawiązują do prostych, często ascetycznych wnętrz, których minimalizm jest cechą dominującą, brak w nich przesadnego zdobnictwa, elementów typowo dekoracyjnych, często funkcje dekoracyjne pełni oświetlenie.
Wykonywane są najczęściej z lekkich materiałów typu karton – gips, wykończone tynkiem szlachetnym lub płytami kamiennymi (marmur, granit, trawertyn). Tworzą lekkie konstrukcje dostosowane do nowoczesnych pomieszczeń, często są wkomponowane w ścianę.
Kominki rustykalne
Charakteryzują się kształtami tradycyjnymi i materiałem z jakiego zostały wykonane, najczęściej jest to łupany piaskowiec lub marmur, drewno, cegła, czasami kamień polny.
Czesto charakteryzują się dużymi rozmiarami, wokół lub obok paleniska najczęściej umieszcza się blaty, a nad paleniskiem belkę kominkową (zwykle drewnianą).
Kominki tego typu bardzo często wykonywane są z prefabrykowanych elementów, dostępnych w gotowych wzorach, wyciętych – często montaż kominka polega w dużej mierze na poprawnym złożeniu elementów.
Jest to najpopularniejszy i zwykle najtańszy (pod względem kosztu materiałów oraz robocizny przy budowie kominka) wzór kominka.
Kominki klasyczne
Charakteryzują się kształtami tradycyjnymi, nawiązującymi do tradycji, często odległych czasów… Materiałem z jakiego się je wykonuje są często elementy marmurowe, portale kamienne, niekiedy nieobrobiony kamień.
Ich charakterystyczną cechą jest duże palenisko – dość często pozbawione wkładu grzewczego. Kominki klasyczne doskonale komponują się z wnętrzami w starym stylu, w odnawianych budynkach, nadają wnętrzom posmak barokowego, dekadenckiego czy renesansowego stylu.